Унормовано питання виключення боржника з Єдиного реєстру боржників

Унормовано питання виключення боржника з Єдиного реєстру боржників

У КУзПБ значно розширено права кредиторів, завдяки чому підвищується ефективність і швидкість процедур погашення заборгованості

Набув чинності наказ Мін’юсту, яким врегульовано окремі питання виключення боржника з Єдиного реєстру боржників. Зокрема, у разі якщо приватний виконавець, який здійснював провадження, припинив діяльність.

Йдеться про набуття чинності наказом Міністерства юстиції України № 1285 від 30 березня 2022 року «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства юстиції України».

Змінами передбачено, що за виконавчим провадженням, виконавчий документ за яким повернуто стягувачу, відомості про боржника виключаються з Єдиного реєстру боржників:

 1. без прийняття постанови про відновлення виконавчого провадження,
 2. на підставі постанови про виключення відомостей про боржника з Єдиного реєстру боржників.

Постанова про виключення боржника з Єдиного реєстру боржників виноситься в таких випадках:

 • в разі повторного подання такого виконавчого документа до примусового виконання виконавче провадження за таким виконавчим документом закінчено на підставі частини 1 статті 39 Закону;
 • після повернення виконавчого документа стягувачу на рахунок органу державної виконавчої служби, рахунок приватного виконавця надійшла сума коштів для задоволення вимог стягувача, виконання постанов про стягнення виконавчого збору, витрат виконавчого провадження;
 • після повернення виконавчого документа стягувачу наявні обставини, визначені частиною 1 статті 39 Закону (крім випадків, коли виконавчий документ перебуває на примусовому виконанні).

Таке допускається за таких умов:

 • сплати боржником витрат виконавчого провадження, здійснених під час виконавчого провадження, у якому виконавчий документ повернуто стягувачу;
 • сплати виконавчого збору, який підлягав стягненню у цьому виконавчому провадженні;
 • підтвердження сплати збору не вимагається, якщо приватний виконавець, який здійснював виконання, припинив діяльність.

Крім того, виключення боржника з Єдиного реєстру боржників може відбутися на підставі судового рішення.

Наслідки зупинення діяльності приватного виконавця

Постанова про виключення відомостей про боржника з ЄРБ виноситься:

 • приватним виконавцем, який здійснював виконавче провадження;
 • державним виконавцем органу державної виконавчої служби, який здійснював виконання.

У разі зупинення діяльності приватного виконавця, на виконанні у якого перебував повернутий стягувачу виконавчий документ, така постанова виноситься приватним виконавцем, який здійснює заміщення.

У разі припинення органу державної виконавчої служби — державним виконавцем органу державної виконавчої служби, який є правонаступником органу державної виконавчої служби, що припинився.

У разі припинення діяльності приватного виконавця:

 • тимчасовим приватним виконавцем,
 • у разі його відсутності — відділом примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень, компетенція якого поширюється на територію виконавчого округу приватного виконавця, діяльність якого припинено.

У разі якщо виконавче провадження перебувало на виконанні у приватного виконавця, яким змінено виконавчий округ, — відділом примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень.

До заяви про виключення відомостей про боржника з Єдиного реєстру боржників додається документ / копія документа, що підтверджує наявність обставин для винесення відповідної постанови.

Дії виконавця з виключення боржника з Єдиного реєстру боржників

Виконавець не пізніше від наступного робочого дня з дня надходження до нього заяви боржника:

 • перевіряє викладені у цій заяві обставини та додані до неї документи;
 • у тому числі за допомогою автоматизованої системи (щодо стану відповідного виконавчого документа);
 • відомості про орган державної виконавчої служби чи приватного виконавця, у якого перебував на виконанні виконавчий документ, тощо;
 • дані Єдиного державного реєстру судових рішень (щодо наявності відповідного судового рішення).

Постанова про виключення відомостей про боржника з Єдиного реєстру боржників виноситься не пізніше від наступного робочого дня з дня підтвердження наявності обставин для винесення такої постанови.

Заява боржника та додані до неї документи, а також документи за результатом розгляду такої заяви приєднуються до матеріалів виконавчого провадження.

У разі якщо виконавче провадження, за яким подано заяву про виключення відомостей з Єдиного реєстру боржників:

 • знищено у зв’язку із закінченням строку його зберігання,
 • перебувало на виконанні у приватного виконавця, діяльність якого припинена або яким змінено виконавчий округ, —

виконавець вживає заходів щодо відновлення матеріалів виконавчого провадження за допомогою відомостей автоматизованої системи та інших документів, інформації, одержаних ним, зокрема від сторін виконавчого провадження.

20 березня було відновлено роботу Єдиного реєстру боржників.

Джерело

Поделиться

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.