Юрист роз’яснив суть прийдешніх податкових змін

2 жовтня 2012 року Кабінетом Міністрів були подані до парламенту два законопроектищо зачіпають діючу податкову систему України :

— проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України відносно подальшого удосконалення адміністрування податків і зборів» (далі по тексту — законопроект № 11284);

— проект Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України відносно подальшого удосконалення адміністрування податків і зборів» (далі — законопроект № 11285).

Як частенько буває, в українському законодавчому процесі будь-які нововведення несуть як позитивне навантаження, так і негативну.

Отже, законопроект № 11284 припускає внесення змін до Закону «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування і послуг» (далі — Закон про РРО), тим самим наближаючи здійснення давньої мрії можновладцев — «посадити» малий і середній бізнес на касові апарати. Внісши зміни в статтю 3 Закони про РРО, практично уся інтернет-торгівля буде зобов’язана перейти на касові апарати. До того ж дія закону про РРО може поширитися не лише на підприємців, але і на їх представників. А це означає руйнування схеми роботи без касових апаратів через фізичних осіб-підприємців.

Дуже неприємним сюрпризом для бізнесу може стати зміна форми контролю за проведенням розрахункових операцій з планових і позапланових перевірок (а це означає — з обов’язковим завчасним попередженням) на фактичні (без попередження, а-ля «контрольна закупівля») і документальні (без виїзду на місце за допомогою наявної інформації).

Цим законопроектом також встановлюються обмеження в 12 місяців для використання акцизних марок алкогольних напоїв і тютюнових виробів з моменту впровадження марок нового зразка.

Законопроект № 11285 пропонує встановити по-новому правила, що частково ще не набули чинності спрощеної системи оподаткування:

— зняти обмеження в 20 працівників в п’ятій і шостій групі упрощенцев;

— зменшити ставку податку з 7% + ПДВ до 5% + ПДВ, з 10% без ПДВ до 7% без ПДВ для п’ятої і шостої групи;

— дозволити упрощенцам на другій групі звітувати раз на рік, як і першій групі;

Проте, законопроект № 11285 розширює поняття «акцизний податок»додаючи такий елемент як «особливий податок на операції по відчуженню цінних паперів і операцій з дериватами». Тим самим не розширюючи кількість нових податків, з одного боку, з іншої — уряд вводить новий спосіб поповнення казни.

Також встановлюється відповідальність за порушення умов зберігання, виробництва і реалізації підакцизних товарів з штрафом 200% вартості товарів, але не менше 10 мінімальних заробітних плат.

Андрій Фомичев

Бізнес, який застосовуватиме особливу систему оподаткування операцій з цінними паперами, стає платником податку на прибуток по ставці 10%.

Пропонується чітко врегулювати питання обліку фінансового результату операцій цінними паперамирозділяючи облік операцій з цінними паперами, які знаходяться в обороті, і такими, які не знаходяться в обороті. Причому, встановлюється заборона зменшення прибутків від операцій з цінними паперами, які знаходяться в обороті, на збиток від операцій з цінними паперами не в обороті. А перенесення збитків по цінних паперах не в обороті не можуть перевищувати три роки з податкового періоду, коли вони виникли.

А операції з корпоративними правами (формування і повернення вкладених коштів в статутний капітал) при збитку зменшує власний капітал такого платника.

Хотілося б відмітити також таке нововведення — про визнання реєстру податкових накладних в електронному вигляді складником декларацій (ст. 201.15 НК), що юридично закріпить реальну ситуацію, яка склалася на практиці.


Андрій Фомичев, юрист практики податкового права
ЮК «Юскутум»адвокат.

Джерело

Поделиться

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *