Захист у справах WHITE-COLLAR CRIMES – часто це війна висновків експертів – Костянтин Рибачковський, партнер ЮК «Алєксєєв, Боярчуков та партнери»

Захист у справах WHITE-COLLAR CRIMES – часто це війна висновків експертів – Костянтин Рибачковський, партнер ЮК «Алєксєєв, Боярчуков та партнери»

На завершальній сесії IV Міжнародного кримінально-правового форуму учасники дискутували на тему «білокомірникової» злочинності.

Модератором цієї сесії виступив Костянтин Рибачковський, партнер ЮК «Алєксєєв, Боярчуков та партнери». Він розкрив поняття «WHITE-COLLAR CRIMES» та підкреслив, що цей термін не є законодавчо визначеним. Проте  вживається це поняття  дедалі частіше. Фактично цим поняттям охоплюються злочини, вчинені особами, які виступають у ролі представників держави, бізнесу, посадових осіб і чиновників. Вперше цей термін був вжитий кримінологом Едвіном Сатерлендом.

Господарські злочини

Наталія Антонюк, суддя, секретар Першої судової палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду висвітлила присутнім актуальні правові позиції ККС ВС у сфері господарських злочинів.

Вона звернула увагу на те, що з біля 2700 кримінальних проваджень, які надійшли до суду касаційної інстанції, лише 37 стосувалося господарських злочинів. За її словами, це свідчить про необхідність внесення змін до КК України. Але вносити такі зміни необхідно обережно, щоб не зашкодити розвитку законного бізнесу.

Торкаючись проблем допустимості доказів, спікерка повідомила, що ВС по-різному оцінює акти ревізії та проведення позапланової перевірки.

 1. якщо перевірки/ревізії проведено на підставі ухвали слідчого судді в межах кримінального провадження, акти, складені за їх наслідками, є недопустимими доказами.
 2. якщо ревізії/перевірки проведені поза межами конкретного кримінального провадження, –  акти є допустимими доказами у кримінальній справі.

Також пані Наталія радила звернути увагу на постанову ККС ВС від 18 січня 2022 року в справі № 711/1481/20. У цій справі суд сформував, зокрема, правову позицію за якою ухиленням від сплати податків може визнаватися лише ненадходження до бюджету узгодженої суми. Сама по собі несплата податку не становить склад злочину, визначеного статтею 212 КК.

Ухилення від сплати податків

Тетяна Павлюковець, керівник практики кримінального права та процесу EVERLEGAL, продовжила тему ухилення від сплати податків. За її словами, особливістю цих справ є те, що стаття 212 КК має відсилочний характер. При цьому ПК України, до якого відсилає ця стаття, містить суперечливі норми.

Ключовим при здійсненні захисту у цих справах є вказівка саме на умисне ухилення.

«Умисне ухилення – саме цими словами можна «розбити» будь-яку справу за статтею 212 КК» – підкреслила спікерка.

Специфіка доказування у цих справах полягає в тому, що визначальне значення мають:

 • експертизи;
 • документи.

Суперечливість же, яка є в нормах ПК України, може мати позитивне значення для підозрюваного. Адже всі сумніви мають трактуватися на користь платника податків та свідчать про відсутність умислу. Для доведення суперечливості норм досить корисно використовувати лінгвістичні експертизи.

Під час здійснення захисту слід також враховувати, що крім «звичайних» негативних наслідків, у цих справах повідомлення про підозру має ще й репутаційні ризики.

На останок доповідачка порадила використовувати у своїй практиці за статтею 212 КК рішення ЄСПЛ в справі «Істоміна проти України» – для зменшення розміру застави.

Злочини у сфері публічних закупівель

Ян Войніканіс-Мирський, партнер ETERNA LAW, розповів про особливості захисту у справах про злочини, пов’язані з публічними закупівлями.

За його словами «публічні закупівлі – це витрати з бюджету на сотні мільярдів гривень».

Процедури публічних закупівель підлягають обов’язковому моніторингу. У 2021 році кримінальні провадження було розпочато за наслідком проведення 90% моніторингу. Доповідач підкреслив, що окремого розділу КК не передбачено – злочини у цій сфері кваліфікуються за різними статтями КК. Як наслідок, розслідування цих злочинів може здійснюватися різними органами досудового розслідування.

Специфіка позиції адвоката у цих справах залежить від:

 • предмета закупівлі;
 • процедури закупівля;
 • умов договору.

Крім того, адвокату слід враховувати, що:

 1. не кожен документ, що входить до тендерної пропозиції є офіційним. Це впливає на кваліфікацію злочину як службового підроблення;
 2. досить часто обвинувальні вироки виносяться на підставі угод;
 3. при застосуванні статей 368, 369, 369-2 КК змінився суб’єкт злочину;
 4. захист має займати активну позицію.

НС(Р)Д має значення

Олександр Лисак, партнер EQUITY, зупинився на особливостях тактики захисту в справах за статтею 369-2 КК.

«Найважливіше у цих справах – вивчення матеріалів НС(Р)Д» – неодноразово наголосив спікер.

Вивчення матеріалів НС(Р)Д має значення для правильної кваліфікації діяння. У цих справах також важливо звертати увагу на те, чи доведено вимагання як кваліфікуюча ознака частиною 3 статтею 369-2 КК. Це у свою чергу впливає на предметну підслідність такого злочину.

Таким чином, у цих справах визначальне значення мають:

 • позиція заявника
 • матеріали НСРД
 • позиція сторони захисту.

Транскордонні розслідування

Про захист прав клієнтів у транскордонних розслідуваннях розповів Андрій Фортуненко, радник AVELLUM.

За його словами транскордонні розслідування – це:

 • розслідування за участю іноземних компаній;
 • закордонні розслідування за участю українського бізнесу.

У першому випадку важливим є використання інституту запиту про міжнародну правову допомогу. В середньому за пів року лише НАБУ направляє понад 100 запитів. Але успішними є біля 70% таких запитів. Саме ця обставина і впливає на стратегію захисту. Це пояснюється тим, що існують країни, в яких такий запит можна оскаржувати.

Підстави для звернення із запитом:

 • двосторонній договір
 • багатосторонні угоди;
 • меморандуми;
 • принцип взаємності.

Спонтанний (ініціативний) обмін інформацією – є досить розповсюдженим явищем і трендом у сучасних реаліях. Такий обмін інформацією передбачає вживання заходів за власною ініціативою ще до отримання відповідного запиту держави. Також вже зовсім не важливо, де вчинено предикатний злочин.

Стратегія захисту:

 • оскаржувати запити, в країнах, де це можливо;
 • мати юридичних радників закордоном;
 • усувати першопричину;
 • спростовувати публікації в ЗМІ

Міжнародний розшук Інтерпол

Особливості міжнародного розшуку Інтерполу у White-Collar Crimes та можливі зловживання проаналізував Дмитро Коноваленко, адвокат Mitrax. Він відзначив значне зростання кількості таких справ у 2021 році.

Негативні тенденції розшуку Інтерпол:

 • можливість зловживання системою;
 • відсутність ефективної системи моніторингу порушень
 • недосконала система розсилок;
 • відсутність усталених підходів у застосуванні та тлумаченні правил Інтерполу;
 • неузгодженість національного законодавства з правилами Інтерполу;
 • час на перегляд (оскарження) розшуку.

Коментуючи випадки зловживань, спікер навів приклад того, як комерційний спір переріс у міжнародне переслідування особи. В результаті у цій справі особа перебувала у міжнародному розшуку, хоча виграла всі судові спори на території Росії.

Шляхи протидії:

 1. Червоні картки у США не є підставою для автоматичного арешту особи;
 2. У Великобританії затверджено перелік країн, дані з яких про міжнародний розшук осіб визнаються автоматично.

Бізнес на захисті своїх прав

Мирослав Гнидка, директор юридичного департаменту, керівник проєктів ГК MERX, зосередився на White-Collar Crimes у сфері нерухомості.

«На жаль, відповідальності за рейдерство не існує» – наголосив доповідач.

За його словами, злочини проти нерухомості завжди мають дуже довгу історію. У цих справах, як правило, можна спостерігати поєднання кримінальних проваджень та цивільних або господарських спорів.

Спікер розповів про кейс, в якому їх фірма придбала на аукціоні майно у банка-іпотекодержателя. Тобто, фактично фірма стала добросовісним набувачем майна. Банк невдовзі було ліквідовано. Власник майна через дев’ять років вирішив витребувати майно з чужого незаконного володіння. Оскільки банк вже було ліквідовано, то клопотання про застосування строків позовної давності заявила фірма, хоча і не була стороною у спорі.  За результатами розгляду справи суди застосували позовну давність та відмовили позивачу у задоволенні позову.

Злочин чи ні?

Радник з питань кримінально-правового захисту ДП «Укрспирт» Павло Пльотка розповів як відмежувати законну господарську діяльність та господарську діяльність, що містить ознаки злочинів проти власності.

Перше, на що звернув увагу спікер, – це застосування статті 191 КК передбачає лише безоплатне заволодіння майном. Також він зазначив, що одним із елементів об’єктивної сторони є збитки. Отже, підсумував спікер, у цих справах можна доводити відсутність збитків або настання шкоди в меншому розмірі.

«Саме тому у цій категорії справ є необхідним проводити судово-економічні експертизи» – вважає пан Пльотка.

За його словами, дуже важливо отримати доступ саме до первинних документів. Також необхідно встановити чи надавалися всі ці документи для проведення експертного дослідження. Після цього можна отримати консультацію експертів на предмет якості висновку експерта. Крім того, досить часто питання для експертизи сформульовано слідчими неправильно. Якщо ж адвокатом виявлено порушення методики проведення експертизи, то спікер порадив звернутися до дисциплінарної палати. Це, на його думку, може бути дієвим заходом, оскільки задоволення дисциплінарної скарги може потягти за собою недопустимість такого висновку експерту.

Нагадаємо, щоексперти IV Міжнародного кримінально-правового форуму вважають, що сторони кримінального процесу однаково зловживають процесуальними правами.

 

Джерело

Поделиться

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.