Законодавчі зміни в пенсійній системі

Державний бюджет України на 2015 рік і ряд законів, регулюючих питання бюджетного, податкового, трудового, пенсійного і іншого законодавства мають значний вплив і на розвиток пенсійної системи.

Закон № 76 — VIII «Про внесення змін і визнання що втратили силу деяких законодавчих актів України»:
— змінює розмір «спеціальних» пенсій;
— ліквідовує достроковий вихід на пенсію за 1,5 року до досягнення пенсійного віку;
— передбачає, що окремі види надбавок і підвищень до пенсій встановлюються Кабміном.

Закон № 80 — VIII «Про Державний бюджет України на 2015 рік»:
— затверджує розміри прожиткового мінімуму і мінімальної заробітної плати на 2015 рік;
— надає право Кабінету Міністрів встановлювати розміри окремих соціальних виплат.

Закон № 71 — VIII «Про внесення змін до податкового кодексу України і деяких законодавчих актів України відносно податкової реформи»:
— змінює межу для оподаткування «великих» пенсій;
— встановлює новий порядок сплати збору на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування при купівлі іноземної валюти, при клеймировании ювелірних і побутових виробів.

Закон № 77 — VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України відносно реформування загальнообов’язкового державного соціального страхування і легалізації фонду оплати праці»:
— об’єднує фонди загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності і від нещасного випадку на виробництві і професійних захворювань;
— встановлює нові умови нарахування і сплати єдиного внеску.

Змінюються розміри «спеціальних» пенсій

З 1 січня 2015 року при призначенні пенсій таким категоріям пенсіонерів, як прокурори, державні службовці, судді, народні депутати, службовці органів місцевого самоврядування, відсоток від заробітної плати, який береться для числення пенсії, зменшується з 70 до 60.

При призначенні пенсій згідно із законом «Про наукову і науково-технічну діяльність» відсоток від заробітної плати, який береться для числення пенсії, зменшено з 80 до 60.

Передбачено, що пенсіонер будь-який з «спеціальних» категорій втрачає право на отримання «спеціальної» пенсії у разі здійснення корупційного діяння (звільнення з роботи у зв’язку із засудженням за умисний злочин з використанням свого посадового положення або залучення до адмінвідповідальності за правопорушення, пов’язане з корупцією).

Перерахунок «спеціальних» пенсій вже не проводитиметься кожного разу при рості заробітної плати працюючих службовців. Порядок проведення таких перерахунків пенсій визначатиме Кабмін.

Припиняється достроковий вихід на пенсію у зв’язку із скороченням штатів і за станом здоров’я

З 1 січня 2015 року скасовано можливість виходу на пенсію достроково за 1,5 року до досягнення пенсійного віку, якщо людина звільняється у зв’язку із скороченням штатів або за станом здоров’я.

Також виключена норма відносно дострокового виходу на пенсію за 2 року до досягнення пенсійного віку особам, які вивільняються у зв’язку із закриттям ЧАЕС. Але ця зміна в основному є технічною, оскільки норма практично не використовувалася.

Пенсії, призначені достроково до 1 січня 2015 року, виплачуватимуться і надалі.

Кабмін визначає розміри пенсій, надбавок, підвищень чорнобильцям і дітям війни, а також порядок індексації пенсій

Розміри мінімальної пенсії інвалідам-чорнобильцям, додатковій пенсії за шкоду, нанесену здоров’ю внаслідок аварії на ЧАЕС, розміри компенсацій сім’ям за втрату годувальника внаслідок чорнобильської катастрофи встановлюються Кабінетом Міністрів. Аналогічне право надане Кабміну і відносно визначення розміру підвищення дітям війни.

Скасована норма про призначення доплат до пенсій за проживання на забруднених територіях.

Розміри раніше призначених пенсій у зв’язку з прийняттям цієї норми не зменшаться. А для пенсій, призначених після 1 січня 2015 року, відповідна доплата встановлюватися вже не буде (розмір доплати складав від 5,20 грн. до 13,20 грн.).

Законом про Держбюджет-2015 рік підтверджено право Кабінету Міністрів на встановленні розмірів окремих соціальних виплат, у тому числі чорнобильцям, дітям війни, військовослужбовцям і деяким іншим категоріям громадян.

Окрім цього, згідно з Бюджетом, Камін повинен затвердити спеціальний порядок проведення індексації розмірів пенсій в 2015 році.

Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, зросте до 1074 грн.

Встановлені наступні розміри прожиткового мінімуму і мінімальної заробітної плати на 2015 рік (перша цифра — з 1 січня, друга — з 1 грудня) :
— прожитковий мінімум на одно обличчя з розрахунку на місяць — 1176 грн., 1330 грн.
— для дітей до 6 років — 1032 грн., 1167 грн.
— для дітей у віці від 6 до 18 років — 1286 грн., 1455 грн.
— для працездатних осіб — 1218 грн., 1378 грн.
— для осіб, які втратили працездатність — 949 грн., 1074 грн.
— мінімальна заробітна плата — 1218 грн., 1378 грн.

Розмір мінімальної пенсії за віком дорівнює прожитковому мінімуму для непрацездатних. Величина надбавок і підвищень до пенсій (наприклад, доплати за наднормативний стаж, підвищення пенсії учасникові бойових дій, який досяг 85 років, і так далі) також прив’язана до цього показника.

Враховуючи складну економічну ситуацію в країні, впродовж 2014 року прожитковий мінімум для непрацездатних осіб не змінювався і склав 949 грн.

Реалізація запланованих на нинішній рік реформ забезпечить необхідний фінансовий ресурс для підвищення розміру соціальних виплат. З 1 грудня 2015 року, згідно із Законом про Держбюджет, прожитковий рівень для осіб, які втратили працездатність, зросте до 1074 грн.

Для пенсіонерів це означає, що з 1 грудня 2015 року буде проведений перерахунок пенсій, а також надбавок і підвищень до них, виходячи з величини 1074 грн.

Суми понад три мінімальні зарплати оподатковуватимуться

Згідно із законодавством, яке діяло до 1 січня 2015 року, підлягали оподаткуванню суми пенсії, що перевищують 10 тис. грн., в частині такого перевищення.

З 1 січня внесені зміни в статті 164 Податкові кодекси, і тепер оподаткуванню підлягають пенсії, розмір яких перевищує три мінімальні заробітні плати (3654 грн.), в частині такого перевищення, по ставці 15%.

Наприклад, якщо розмір пенсії складає 4100 грн., то обкладаються тільки 446 грн. — та частина, яка перевищує межу в 3654 грн.

Якщо ж сума перевищення над трьома мінімальними заробітними платами більше 10-кратного розміру мінімальної заробітної плати, то ставка податку збільшується — до 20%.

Оподаткування пенсій здійснюється органами Пенсійного фонду України в автоматичному режимі. Пенсіонерові не треба звертатися з цих питань в податковій інспекції або управління ПФУ.

Зміни відносно збору на обов’язкове державне пенсійне страхування (валюта, ювелірні вироби)

Збір на обов’язкове державне пенсійне страхування введений в Україні в 1998 році.

З 1 січня 2015 року набули чинності нові норми відносно збору при купівлі іноземної валюти.

Ставу збору збільшена з 0,5% до 2%, його сплачують тільки фізичні особи, які купують готівкову валюту (окрім громадян, які мають валютні кредити і купують іноземну валюту для їх погашення).

Також з 1 січня 2015 року замість збору від продажу ювелірних виробів із золота, платини і коштовних каменів в Україні вводиться збір при клеймировании ювелірних і побутових виробів державним пробірним клеймом на казенних підприємствах пробірного контролю. Розмір збору — 10% від вартості основного дорогоцінного металу (золота, срібла, платини, паладію) в перерахунку на вагу чистого металу. Сума визначається по офіційному курсу банківських металів на момент, коли виріб подається на клеймирование.

Казенні підприємства пробірного контролю представляють до 20 числа місяця, що йде за звітним, в органи Пенсійного фонду звіт об нарахування (утримання) і сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування при здійсненні клеймирования виробів державним пробірним клеймом.

Нова форма звітності для платників цього збору (як і збору при купівлі готівкової іноземної валюти) нині розробляється Пенсійним фондом і буде затверджена Кабміном.

Перевірки контролюючих органів — виключно з дозволу КМУ або по заявці суб’єкта господарювання

Законодавством, що набуло чинності з 1 січня 2015 року, продовжений мораторій на перевірки контролюючими органами підприємств, установ і організацій, ФОП. У 2015 і 2016 роках вони здійснюватимуться виключно з дозволу Кабінету Міністрів або по заявці суб’єкта господарювання відносно його перевірки.

Зміни в нарахуванні єдиного внеску на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування

З 1 січня 2015 року сталися істотні зміни в законодавстві відносно сплати єдиного внеску, спрямовані на детінізацію ринку праці і легалізації заробітної плати. Зокрема:

— передбачено нарахування єдиного внеску за кожну застраховану особу;
— введений мінімальний внесок за місяць за найнятих робітників;
— введений знижуючий коефіцієнт розміру єдиного внеску за найманих осіб за основним місцем роботи для працедавців, які підвищують заробітну плату.

Роз’яснення з питань нарахування і сплати єдиного внеску надає Державна фіскальна служба України.

Джерело: Пенсійний фонд України

Джерело

Поделиться

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.