Законопроєкт № 6485: інституційні умови для масової термомодернізації будівель

Законопроєкт № 6485: інституційні умови для масової термомодернізації будівель

Законопроєкт № 6485: інституційні умови для масової термомодернізації будівель

Олександр Коваль, адвокат, керівник департаменту GRAMATSKIY & PARTNERS

Неодноразово експертами відзначалось, що головними проблемами вітчизняної енергетичної галузі є непрозора регуляторна політика, надто великий відсоток енергоресурсної імпортозалежності, а також низька енергоефективність, що в сукупності зумовлює постійну загрозу не лише енергетичній, а й національній безпеці України.

Відомо, що найбільшими енергоспоживачами є будинки ЖКГ (понад 30%), промисловість та транспорт. У промисловості заходи підвищення енергофективності (модернізація промислових газових печей тощо) здійснюються коштами власників бізнесу, де фінансові витрати власників на модернізацію у короткій перспективі компенсуються досягнутою економією, передусім — у спаленні газу.

У житлових будинках радянської забудови спостерігається лише утеплення власниками квартир зовнішніх стін будинку, що само по собі не стосується енергоефективності. Так, у багатоквартирному будинку старої забудови величезні втрати тепла відбуваються через зношеність мереж, застаріле обладнання котелень, утворені на стиках між стінами містки холоду, вентиляційну систему, застарілі (невідрегульовані) вікна тощо. В таких випадках втілення заходів з енергоефективності невідʼємно повʼязане з капітальним ремонтом як будівель, так й інженерних мереж, а їх успішна реалізація дозволить скоротити енергоспоживання аж до 50% від обсягу попереднього енергоспоживання.

Розроблений ще у 2021 році та переданий у грудні минулого року до Верховної Ради України законопроєкт № 6485 «Про внесення змін до деяких законів України щодо створення умов для запровадження комплексної термомодернізації будівель» покликаний закласти фундамент комплексного розвитку сфери енергоефективності та, зі слів очільника Мінрегіону, створити інституційні умови для масової термомодернізації будівель.

Законопроєктом № 6485 створюються нові, а також вдосконалюються вже існуючі механізми термореновації будівель. Так, впроваджується система енергетичного менеджменту будівель, а власні (самоврядні) повноваження виконавчих органів місцевих рад доповнюються впровадженням та забезпеченням функціонування систем енергетичного менеджменту. Усуваються перешкоди у проведенні термомодернізації будівель в межах програм Фонду енергоефективності, зокрема в частині розгляду заявки на часткове відшкодування вартості заходів з енергоефективності, зʼявляється можливість поетапного фінансування проєктів термомодернізації, фінансування тих видів робіт, які не повʼязані з енергоефективністю, але є невідʼємною частиною проєкту термореновації будівель.

Поява нових мінімальних вимог до енергетичної ефективності, які застосовуватимуться у зведенні нових будівель, реконструкції, капітальному ремонті вже існуючих, і диференціюватимуться залежно від функціонального призначення, висотності будівель, виду будівництва, перегляд мінімальних вимог до енергоефективності кожні п’ять років, удосконалення положень сертифікації аудиторів з енергоефективності, можливість аналізу даних щодо кількості, характеристик, обсягів енергоспоживання — все це сприятиме широкомасштабному впровадженню ефективних інструментів термореновації будівель, в т.ч. за програмою «ЕНЕРГОДІМ».

До появи цього законопроєкту кожна територіальна громада у свій спосіб намагалась вирішувати складнощі з фінансуванням проєктів енергоефективності. Окремим містам вдалось скористатись європейськими грантами. Невеликі міста отримували кредити від Європейського інвестиційного банку з привабливими відсотками. Непоодинокими були спроби територіальних громад використати кошти позабюджетних фондів, енергосервісних компаній.

Успішне завершення Україною війни, вірогідно, полегшить фінансування проєктів термомодернізації будівель та реалізації в цілому програми енергоефективності. Адже чергова міжнародна фінансова допомога, до всіх попередньо існуючих фінансових інструментів, дозволить ефективніше реалізовувати подібні проєкти, в т.ч. й через надання територіальним громадам довгострокових безвідсоткових позик. Є й очікування, що заклик діючої влади до західних партнерів (країн/міст) відбудувати зруйновані війною міста за усіма сучасними містобудівними вимогами, з високою ймовірністю буде прийнятий.

Джерело

Поделиться

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.