Змінено спеціальний порядок компенсації судового збору за рахунок держави — пояснює ВС

Змінено спеціальний порядок компенсації судового збору за рахунок держави — пояснює ВС

Верховний Суд пояснив яким буде порядок компенсації судового збору за рахунок держави. Йдеться про деталі постанови КМУ № 629, якою змінено спеціальний порядок компенсації судового збору за рахунок держави

24 травня 2022 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 629, якою змінив спеціальний порядок компенсації судового збору за рахунок держави.

Цим уряд виконав окрему ухвалу Верховного Суду від 22 вересня 2021 року у справі № 428/13541/19. У ній ВС констатував наявність неврегульованих суспільних відносин. Зокрема тих, що виникають з підстав, що стосуються компенсації за рахунок держави судових витрат, понесених відповідачем у разі:

  • залишення позову без задоволення,
  • закриття провадження у справі або
  • залишення без розгляду позову позивача, звільненого від сплати судових витрат.

Ці підстави передбачені ч. 7 ст. 141 ЦПК України.

Таким чином, постановою № 629 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2006 року № 590 «Про граничні розміри компенсації витрат, пов’язаних з розглядом цивільних та адміністративних справ, і порядок їх компенсації за рахунок держави». Визначено, зокрема, порядок компенсації витрат у ситуації, коли обидві сторони в цивільній або адміністративній справі звільнені від оплати судових витрат.

До судових витрат входять:

  • судовий збір,
  • витрати, пов’язані з розглядом справи,

зокрема на

  • професійну правничу допомогу;
  • залучення свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведення експертизи;
  • витребування доказів, проведення огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпечення доказів, а також
  • пов’язані із вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.

До внесення змін до постанови № 590 діяв механізм, згідно з яким компенсація таких витрат здійснювалася за рахунок і в межах бюджетних асигнувань судів, якими ухвалено відповідне рішення.

Після внесення змін до цієї постанови компенсація судових витрат у формі судового збору вже буде здійснюватися відповідно до Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 року № 845.

Джерело

Поделиться

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.